Dacă m-aș vinde pentr-o ciorbă

 Dacă m-aș vinde pentr-o ciorbă ,
Să fiu cu lumea rea în rând ,
Cu cel ce și-a pătat obrazul,
Și m-a crezut câine flămând,

Dacă-aș gândi ca cel ce sapă
În inimima ce l-a iubit,
Aș fi un nimeni ce-și ridică ,
Mormântul pâ-n la infinit!

De ce să nu fiu om în lume ,
Să am și eu un loc al meu ,
Sau tu gândești că vei lua Tronul
Să fii la rang de Dumnezeu?

Vine -acea zi când ai da totul
Pentru o clipă de-ai putea
Să te căiești în rugăciune,
Să simți și tu durerea mea!

Acel ce -mi sapă mie groapa,
Își sapă în sufletul său ,
Eu n-am să pot dori vreodată,
Un rău nici la dușmanul meu!

Descoperă mai multe la Nösnerland

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un răspuns

Trending

Descoperă mai multe la Nösnerland

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura

Descoperă mai multe la Nösnerland

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura